Artykuły

Marsz Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944

przemawia burmistrz Grzegorz Cichy (fot. Zdzisław Kuliś)

Ponad 50 osób wzięło udział w II patriotycznym marszu pamięci dla uczczenia bohaterów Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, który już po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" z okazji rocznicy wkroczenia oddziałów partyzanckich do Proszowic (28 lipca 1944) Przełom lipca i sierpnia to okres szczególny w historii regionu kazimierskiego i proszowickiego. Obchodzimy kolejną rocznicę powstania Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Pierwszego skrawka wolnej Polski na tym terenie, wyzwolonego z jarzma okupacji w czasie II wojny światowej.

 

uczestnicy marszu przed tablicą pamiątkową na murze kościoła (fot. Zdzisław Kuliś)

 

Rzeczpospolita Partyzancka 1944 istniała od 26 lipca do 10 sierpnia 1944 roku. Na obszarze około 1000 kilometrów kwadratowych - od Nowego Korczyna po Pińczów, od Opatowca do Proszowic. Była państewkiem małym, ale sprawnie rządzonym, z centrum administracyjnym w Kazimierzy Wielkiej, własną poczta, armią, policją. Pod tablicą pamiątkową wmurowaną na południowej ścianie kościoła parafialnego w Proszowicach zebrali się ludzie w różnym wieku, aby zachować pamięć o tych, którzy nie szczędzili swego zdrowia, swego życia, chwycili za broń i często ginęli, aby inni mogli żyć.

przed tablicą pamiątkową na cmentarzu, od prawej: Grzegorz Cichy, Iwona Latowska - Downar, Włodzimierz Bernacki, Andrzej Bienias
uczestnicy marszu przed tablicą pamiątkową na cmentarzuW uroczystości wzięli udział członkowie Stowarzyszenia "Gniazdo - Ziemia Proszowicka", a wśród nich burmistrz Gminy i Miasta Proszowice Grzegorz Cichy, zastępca Burmistrza pani Iwona Latowska - Downar, Rafał Chmiela, Zbigniew Jeleń, poseł prof. Włodzimierz Bernacki oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Żołnierzy AK w Kazimierzy Wielkiej Andrzej Bienias i Zdzisław Kuliś. Przed tablicą pamiątkową na murze kościoła parafialnego głos zabrał burmistrz Proszowic, który w krótkich słowach przypomniał wydarzenia tamtych wojennych dni. Następnie kolumna przemaszerowała na cmentarz prowadzona przez ubranych w oryginalne mundury ułanów na koniach. Tam na grobach poległych partyzantów złożono wiązanki z biało - czerwonych kwiatów. Przy poszczególnych grobach krótką charakterystykę poległego przedstawił Włodzimierz Nowak.

kwiaty składają: Grzegorz Cichy i Zbigniew Jeleń  Rafał Chmiela i Włodzimierz Nowak przed grobem Jerzego Biechońskiego

 


Z cmentarza wrócono na rynek proszowicki i tam w restauracji Muzealna zakończono spotkanie przy kawie lub herbacie.

 

Zdzisław Kuliś

źródło: Internetowy Kurier Proszowicki

 

 

Dodaj komentarz


 

Patronaty medialne Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy...:
 
 
 
 
 
 
 
 
       
           

   
Orgy