Komunikat prasowy 1/2014

„Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w historii Polski i regionu”.

 

Stowarzyszenie Gniazdo Ziemia Proszowicka wspólnie z Urzędem Gminy i Miasta Proszowice oraz Starostwem Powiatowym w Proszowicach przygotowuje konferencję z okazji 70. rocznicy powstania Kazimiersko – Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Konferencja nosi tytuł „Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w historii Polski i regionu” i została zaplanowana na 13 czerwca 2014 (piątek) w Centrum Kultury i Wypoczynku Rynek 18 w Proszowicach, w województwie małopolskim. Konferencja zostanie poprzedzona mszą świętą za zmarłych i żyjących uczestników Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 odprawioną w kościele parafialnym w Proszowicach. Po nabożeństwie planowane jest zawieszenie szarfy na tablicy wmurowanej w ścianę kościoła oraz złożenie wiązanek kwiatów.

 

 

W Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach, wystąpią uczestnicy wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 roku, oraz zostanie zaprezentowany spektakl historyczny „Mieć skrzydła i korzenie” w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Proszowicach.

Głównym punktem uroczystości ma być debata panelowa „Rola Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w historii Polski i regionu”. Udział w niej zapowiedzieli min. eksperci i pasjonaci historii.

Po debacie nastąpi otwarcie wystawy „Rzeczpospolita Partyzancka 1944” ze zdjęciami oraz pamiątkami z czasów II wojny światowej. Ma również powstać ekspozycja umundurowania i sprzętu z II wojny światowej. Zaplanowane są prelekcje przedstawicieli Muzeum Armii Krajowej, oraz ekspertów z IPN OBEP Kraków.

 

Przed konferencją Stowarzyszenie „Gniazdo - Ziemia Proszowicka” ma wydać specjalny numer „Gońca Proszowskiego”. Ma powstać film oraz publikacja z materiałami z debaty.

 

Od 2013 roku działa strona internetowa www.rp44.pl poświęcona 70 rocznicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Na niej można znaleźć informacje o wszelkich imprezach związanych z rocznicą.

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Gniazdo - Ziemia Proszowicka”, uchwały ogłaszające Rok 2014 „ROKIEM RZECZPOSPOLITEJ PARTYZANCKIEJ 1944” przyjęły następujące rady: Rada Powiatu Proszowickiego, Rada Powiatu Kaźmierskiego, Rada Miejska Proszowice, Rada Miejska Nowe Brzesko, Rada Gminy Koniusza.

 

Opracował i dodatkowych informacji udziela:

Grzegorz Cichy

Rzecznik prasowy

Regionalnych Obchodów 70 rocznicy

Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944.
Telefon stacjonarny: 12 386 60 97

Telefon komórkowy: 604 99 69 62

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skype: grzegorz_cichy

www.rp44.pl

 

Proszę o przysyłanie linków do zamieszczanych artykułów.

 

 

 

Dodaj komentarz


 

Patronaty medialne Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy...:
 
 
 
 
 
 
 
 
       
           

   
Orgy