Komunikat prasowy nr 5/2014

Już jutro 13 czerwca od godziny 11.00 w Proszowicach woj. małopolskie odbędzie się konferencja "Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w historii Polski i regionu" organizowanej w ramach Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy Powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej.

 

Prezentujemy szczegółowy program Konferencji:

11:00 - Msza św. za Uczestników Rzeczpospolitej Partyzanckiej.
Będzie to msza koncelebrowana przez ks. Tomasza Szotę i ks. Mariana Fatygę z udziałem pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich.
11:40 - Zawieszenie szarfy na tablicy upamiętniającej bohaterów RP 1944 i złożenie kwiatów.
Delegacje organizatorów i zaproszonych gości złożą wiązanki pod tablicą upamiętniającą wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku, znajdującą się na ścianie południowej kościoła parafialnego. W tym czasie nad głowami uczestników kilkakrotnie przeleci samolot z Aeroklubu Podhalańskiego pozdrawiając Ich. Za sterami będzie siedział wnuk Romana Nowaka ps. "Nina" (oficera do zleceń specjalnych dowódcy 106 DP AK) pan Roman Matyjewicz.
12:00 - Otwarcie konferencji - Sala widowiskowa CKiW w Proszowicach, Rynek 18.
12:05 - Wspomnienia - wystąpienia uczestników wydarzeń.
Swoimi wspomnieniami podzielą się uczestnicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, płk Kazimierz Chećko (Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej) i kpt. Antoni Sielecki (Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria"). Agnieszka Głowicka - Polkowska odczyta list od Józefa Kleszczyńskiego ps. "Młodzik", mieszkającego w Stanach Zjednoczonych.
12:15 - "Mieć skrzydła i korzenie" - spektakl historyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej
przygotowane przez Izabellę Krzywkowską.
13:00 - Debata "Rola Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w historii Polski i regionu".
W dyskusji będą brali udział: Tomasz Stężała (wnuk generała Bolesława Michała Nieczui-Ostrowskiego z Elbląga), dr Marcin Chorązki - (główny specjalista Referatu Edukacji Historycznej IPN w Krakowie), Artur Jachna (Muzeum Armii Krajowej w Krakowie), Józef Belski (przewodniczącym Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kazimierzy Wielkiej), Stanisław Piwowarski (historyk Polski Podziemnej miechowianin), Adam Ochwanowski (Ośrodek Kulturalno - Historyczny Beldonek, Pałac w Chrobrzu), Henryk Pomykalski (historyk Ziemi Proszowskiej).
Jeśli pozwoli na to czas będą dyskutowane cztery tezy:

  1. Czy nazwa Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka powinna funkcjonować, jako nadrzędna dla określenia wydarzeń z lipca/sierpnia 1944 roku? Jaka jest geneza powstania i powszechnego użycia innych określeń np. Rzeczpospolita Partyzancka, Republika Pińczowska, Powstanie Lipcowe, Swoboda Koszycka i in.? Dlaczego te nazwy zamiast łączyć, dzielą mieszkańców regionu?

  2. Czy cele powstania RP 1944, były możliwe do osiągnięcia? Czy wybuch walk w lipcu był planowym działaniem dowództwa (sztabu) Inspektoratu Maria (106 DP AK) czy raczej była to "samowolka" dowódców niższego szczebla?

  3. Jak przedstawia się bilans zysków i strat KPRP? Czy mieszkańcy tych ziem coś zyskali, czy też ponieśli jedynie straty?

  4. Czy współdziałanie z Armią Czerwoną w aspekcie sytuacji z ostatnich miesięcy wojny było uzasadnione? Jak w sensie etyczno-moralnym podchodzono do takiej współpracy, jakby nie było z agresorem z 1939 roku?

13:45 - Pytania od widzów do uczestników dyskusji.
Widzowie będą mogli uzyskać informację od ludzi, którzy znają historię Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej bardzo dobrze.

14:00 - Zwiedzanie wystawy "Rzeczpospolita Partyzancka 1944" (hall, Sala kameralna).
Od rana w proszowickim CKiW będą prezentowane pamiątki z czasów trwania Rzeczpospolitej (uzbrojeni i umundurowanie partyzantów, dokumenty, mapy i wiele innych). Ekspozycję będzie można oglądać dzięki Muzeum RP z Chrobrza, które ją wypożyczyło. Będzie także kilka tablic przygotowanych przez regionalistę Zbigniewa Pałetko, który opracował je w oparciu o wydarzenia, jakie toczyły się w rejonie Radziemic.
Będzie to pierwsza tak duża prezentacja Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 w Proszowicach.
14:30 - Prelekcja przedstawiciela Muzeum Armii Krajowej.
15:00 - Prelekcja przedstawiciela IPN.
Przedstawiciele tych instytucji przygotowali wystąpienia, które będą prezentowane w sali Stylowej. Tematy wystąpień naukowców:

  1. "Rzeczpospolita Partyzancka 1944 w zbiorach Muzeum AK" - Artur Jachna z zespołu ds. edukacji i projektów Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila".

  2. "Udział ziemian powiatu miechowskiego w akcji "Burza" na terenie Inspektoratu Maria AK" - Marcin Chorązki z Referatu Edukacji Historycznej z IPN OBEP Kraków.

  3. "Wybrane zbrodnie niemieckie na ludności polskiej w trakcie akcji "Burza" na terenie powiatu miechowskiego" - Marcin Chorązki z Referatu Edukacji Historycznej z IPN OBEP Kraków.

 

SERDECZNIE WSZYSTKICH ZAPRASZAMY!!!

Dodaj komentarz


 

Patronaty medialne Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy...:
 
 
 
 
 
 
 
 
       
           

   
Orgy