Komunikat prasowy nr 7/2014

Dokładnie w 70 rocznicę zajęcia Proszowic przez oddziały Armii Krajowej, „Stowarzyszenie Gniazdo Ziemia Proszowicka” organizuje przemarsz upamiętniający bohaterów tamtych wydarzeń.

 

W poniedziałek 28 lipca o godzinie 15:30 uczestnicy zbiorą się przed wejściem do kościoła przy proszowickim rynku. W ścianie południowej świątyni wmurowana jest tablicą upamiętniającą wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku, w czasie trwania Rzeczpospolitej Partyzanckiej na dzwonnicy umieszczony był punkt obserwacyjny.

Uczestnicy wyruszą sprzed kościoła następnie przejdą na proszowicki cmentarz i udadzą się do grobów uczestników wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 roku. Kwiaty zostaną złożone min. na mogiłach Jerzego Biechońskiego „Kłosa”, jego oddział 28 lipca 1944 zajął uwolnione od Niemców Proszowice, Stanisława Gasa „Modrzew” oraz przy tablicach upamiętniających Romana Nowaka „Ninę” (jego dom w Koniuszy był siedzibą sztabu i dowództwa 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej), oraz Bogdana Śmitkowskiego „Mata”.

Wydarzenia i bohaterów sprzed 70 lat wspomną Henryk Pomykalski, historyk Ziemi Proszowskiej, oraz Włodzimierz Nowak syn Romana.

Planowane jest także upamiętnienie innych mogił żołnierzy Armii Krajowej

Przemarsz organizowany jest w ramach Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy Powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944 roku.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Dodaj komentarz


 

Patronaty medialne Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy...:
 
 
 
 
 
 
 
 
       
           

   
Orgy