Komunikat prasowy nr 8/2014

Dokładnie w 70 rocznicę zajęcia Proszowic przez oddziały Armii Krajowej, odbył się przemarsz upamiętniający bohaterów tamtych wydarzeń.

W poniedziałkowe popołudnie 28 lipca dziewiętnaścioro w większości młodych ludzi z zebrało się przed tablicą wmurowaną w południowa ścianę proszowickiego kościoła. Upamiętnia ona wydarzenia z lipca i sierpnia 1944 roku, w czasie trwania Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Wagę wydarzenia podkreśliły biało - czerwone opaskami na ramionach, narodowe flagi oraz przypięte kokardki.

 

W drodze na proszowicki cmentarz, maszerujący zatrzymali się przy pomniku błogosławionego księdza Pawłowskiego, gdzie złożono wiązankę biało - czerwonych mieczyków.

Na proszowickim cmentarzu udali się przed tablice upamiętniająceLeopolda Bochnaka, „Piotr” (w lipcu 1944 r. był zastępcą dowódcy 106 DP AK), Romana Nowaka „Ninę” (jego dom w Koniuszy był siedzibą sztabu i dowództwa 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej), oraz Bogdana Śmitkowskiego „Mata”. Kolejnym miejscem była kwatera żołnierzy AK zamordowanych przez Gestapo w 1943 roku. Głównym celem były groby uczestników wydarzeń z lipca i sierpnia 1944 roku. Biało - czerwone wiązanki kwiatów zostały złożone min. na mogiłach Stanisława Gasa „Modrzewia”, Dionizego Nowaka „Łosia”, Zdzisława Tomaszkiewicza „Tatara”i Jerzego Biechońskiego „Kłosa” dowódcy oddziału, który 28 lipca 1944 zajął uwolnione od Niemców Proszowice. Odwiedzony został także grób Wandy Girtler ps. „Ewa”, kuriera i łączniczki 106 Dywizji Armii Krajowej. 16 I 1945 roku, w Kościelcu, została ujęta przez oddział NKWD działający w składzie I Frontu Ukraińskiego i na miejscu rozstrzelana.

Wydarzenia i bohaterów sprzed 70 lat wspominali, Włodzimierz Nowak, Jadwiga Liguzińska i Grzegorz Cichy. Mieczyki ofiarował Henryk Pomykalski, kokardki poseł Włodzimierz Bernacki.

Przemarsz zorganizowało Stowarzyszenie Gniazdo Ziemia Proszowicka” w ramach Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy Powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944 roku.

 

 

 

(GC)

 

Dodaj komentarz


 

Patronaty medialne Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy...:
 
 
 
 
 
 
 
 
       
           

   
Orgy