Genowefa ps. "Nina" i Wincenty ps. "Śmiały" Paluchowie

Genowefa i Wincenty Paluchowie (ze zbiorów A. Powidzkiego)

Major Wincenty Paluch ps. Śmiały, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny obronnej 1939, aktywny uczestnik ruchu oporu, pionier służby celnej na Dolnym Śląsku. Urodził się 2 października 1904 roku w Proszowicach, syn Ludwika i Agnieszki z domu Skalska. Nieomalże 40 lat nie rozstawał się z mundurem, początkowo w wojsku, a później będąc pracownikiem Urzędu Celnego. Już jako niespełna 16-latek działał w niepodległościowej Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). W Proszowicach otrzymał przydział służbowy do 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, który wówczas stacjonował w Kielcach i stanowił oddział rezerwowy w bitwie z bolszewikami pod Warszawą.
Wincenty Paluch zasadniczą służbę wojskowa odbył w 24. Pułku Piechoty w Łucku na Wołyniu, w latach 1925 - 1927, gdzie zaproponowano mu pozostanie w wojsku. Jako podoficer zawodowy Wojska Polskiego pełnił służbę w Powiatowych Komendach Uzupełnień w Brześciu nad Bugiem (1928-1932), Miechowie (1933-1935) i Sosnowcu (1936-1937) oraz Składnicy Uzbrojenia Nr 5. w Krakowie (1938 - IX 1939).

 

Czytaj więcej: Genowefa ps. "Nina" i Wincenty ps. "Śmiały" Paluchowie

Antoni Iglewski ps. Ponar,... żołnierz AK, cichociemny

Antoni Iglewski ppłk piech. rez. CC (porucznika - 1943, kapitana - 1944, podpułkownika 1957), żołnierz Polskiej Organizacji Wojskowej, Wojska Polskiego i AK, cichociemny, w konspiracji posługiwał się wieloma pseudonimami: Ponar, Vanadi, Igła, Antoni, Suseł, Nieczuja, Kujawiak, Mazecki. Używał także konspiracyjnych nazwisk: Władysław Drożdżewski, Jan Barański, Nikodem Galewski, Józef Sikorski.

Czytaj więcej: Antoni Iglewski ps. Ponar,... żołnierz AK, cichociemny

Józef Kleszczyński ps. Młodzik

Dzisiaj seniorem rodu jest Kleszczyńskich jest Józef Edward - brat poległego pod Naramą Bogusława, również żołnierz Armii Krajowej, który jako najmłodszy wiekiem w plutonie przybrał pseudonim "Młodzik". Tak samo jak jego szlachetni przodkowie pozostał wierny najświętszym wartościom polskiego narodu: "Bóg - Honor - Ojczyzna". To z jego inicjatywy zamontowano tablicę upamiętniającą Bogusława Kleszczyńskiego ps. "Jabłoński", na ścianie rodzinnego domu w Jakubowicach.

Czytaj więcej: Józef Kleszczyński ps. Młodzik

Antoni Skąpski granit i tablica ''1944''

Obchodzimy kolejną, 70. rocznicę powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, w ramach, której rozegrały się wydarzenia określane Powstanie Lipcowe 1944, w Gminie i Mieście Nowe Brzesko.

Pisząc o wydarzeniach sprzed 70. lat, mających miejsce w okresie istnienia Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 na terenie miasta i gminy Nowe Brzesko, nie sposób pominąć niezwykłej roli, jaką odegrał wówczas Antoni Skąpski z Hebdowa. Swoją odważną postawą ocalił miasto Nowe Brzesko przed pacyfikacją, a wielu jego mieszkańców przed śmiercią.

Czytaj więcej: Antoni Skąpski granit i tablica ''1944''

 

Patronaty medialne Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy...:
 
 
 
 
 
 
 
 
       
           

   
Orgy